top of page

Dışarıda Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimizin bildiği gibi aşılanmanın başlamasıyla yasaklar azaldı, kafeler açıldı ve sevdiklerimizle açık havada zaman geçirme oranımız son zamanlarda daha çok arttı.

Güzel havalarla da birlikte herkesin odak noktası yaza girişte beslenme tüyoları oldu.

Peki dışardayken beslenmemize dikkat etmek için birkaç ipucuna ne dersin? Senin için hepsini maddeler halinde özetledim.


• Salata yiyeceksen soslarını sen koy, böylece fazladan zeytinyağı veya nar ekşisi ile aşırı kalori alımı yapmamış oluruz.

• Baklagilli salatalar her zaman yıldızlı bir opsiyon olabilir. Örneğin salataya yeşil mercimek veya nohut koymak hem lezzeti olacak hem de besleyici içeriği artıracaktır.

• Tavuklu salatalara dikkat et, pişirme yönteminin kızartma olmaması çok önemli. Eğer salatada ızgara tavuk gibi opsiyonlar varsa bil ki bu çok daha iyi bir tercih olacaktır.

• Dışarda et ve tavuk yemeyi sevenlerin dikkatine, yanında gelen beyaz pilavı salata ile değiştirebilirsin. Kızartma patates yerine de elma dilim patates tercih edersen daha sağlıklı pişirme yöntemi ile pişmiş patates yemiş olursun.

• Kebap ve türevleri tüketilecekse et porsiyon kontrolünde yapılmalı ve 1 büyük lavaşın 4 ekmek değerinde olduğu unutulmamalı, o gün diğer öğünlerde lifli beslenmek daha doğru olacaktır.

• Eğer varsa mekanların diyet tabakları da güzel içeriklere sahip olabiliyor, örneğin, ızgara piliç haşlanmış mevsim sebzeleri ile ya da buharda somon kabak kapari ve karnabahar ile gibi…

Birkaç tüyonun da yanında, günlük düzenli sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeyi unutma. Lif tüketimi bağırsaklarına dost olacaktır. Su tüketimine dikkat et, yazın en çok unutulan ama en önemli olan vücudun ihtiyacı olan suyu vermektir.

Yazın gelişiyle kilo kontrolü sağlamak istiyorsan, günlük ne kadar kalori tüketmen gerektiği, ve bunun karbonhidrat/protein/yağ dengesinin senin fizyolojine göre özel hesaplanması gerektiğini unutma, eğer bunun için bir adım atmak istersen bana ulaşabilirsin.

Dışarıda yemek yemek de sağlıklı yemeye dahildir, sağlıkla kal…


Dyt. Ecem Naz Genç16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page